Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Věříme v Danu

7. 01. 2020 9:57:05
Důvěra Čechů v jádro je neotřesitelná. Nemáme z něj žádné obavy. Snad proto, že nad ČEZem neomylně bdí Státní úřad pro jadernou bezpečnost?

Ve veřejné diskusi zřetelně rezonuje důvěra v dobrou práci jaderného dozoru, konkrétně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. SÚJB je zárukou, že v našich jaderných elektrárnách bude bezpečnost na prvním místě.

Občan ČR pravděpodobně o činnosti SÚJB neví prakticky nic, což je přirozené. Jediné, co zná, je osoba předsedkyně úřadu, Dany Drábové. Ta sama se těší velké přízni médií i běžných lidí a troufám si tvrdit, že její dobré jméno je rozhodujícím faktorem ve vnímání SÚJB jakožto spolehlivého zastánce veřejného zájmu.

Stát dozoruje sám sebe, prioritou je stavět bez průtahů

Role jaderného dozoru, specificky v oblasti jaderné energetiky, je ošemetná a obtížná. Jaderná elektrárna je mamutí investicí, za státní peníze. Stát má tedy eminentní zájem, aby stavba probíhala hladce a rychle, aby bez překážek dospěla ke spuštění a provozu. Což samo o sobě z technologických a organizačních příčin v praxi drhne, stavba nabývá zpoždění a všechno se prodražuje. V takové situaci je extrémně citlivé pro inspektory dozoru, aby lpěli na předpisech a závazných postupech, což výstavbu ještě více zpožďuje a prodražuje, někdy významně. Pro takovou činnost musí být nastavena v samotném úřadě vysoká kultura práce a úřad musí být zaštítěn odvážným, sebevědomým a nezávislým vedením. Stát, v roli jaderného dozoru, kontroluje sám sebe, v roli investora.

Podle mého názoru je úroveň jaderného dozoru v ČR zcela srovnatelná se západními zeměmi. SÚJB velmi prospívá intenzivní spolupráce s partnerskými úřady v regionu a v Evropě. Silná pozice Dany Drábové hraje svou významnou roli. Na druhou stranu, tlaky na SÚJB nejsou v dnešních klidných dobách nezvládnutelné: nařídit prodloužení odstávky Dukovan o týden sice vyžaduje autoritu, pořád to ale není zpoždění výstavby nového bloku o rok.

Od polibku pro mezinárodní respekt

Podíváme-li se do historie, nezávislost SÚJB nebyla bohužel ještě nedávno nijak oslnivá. Instituce dozoru jako takového byla zákonem ukotvena až v roce 1984, tedy v době, kdy v tehdejším Československu už dávno běžely reaktory naplno. Nově ustavený dozor se tak musel od začátku potýkat s nastavenou kulturou v oboru, kde každý zná každého, vše se nějak dohodne, veřejnost nepotřebuje vědět zbytečně mnoho a nad technologickou kázní je občas nutné přimhouřit oči. Emancipace dozoru byla svízelná a pomalá. Při pohledu zpět dnes vidíme, že stavba Temelína byla zatěžkávací zkouškou, v níž úřad obstál s hodně odřenýma ušima. V devadesátých letech byla schopnost úřadu vymáhat dodržování technologické kázně na stavbě Temelína omezená, tváří v tvář honbě za politicky citlivými termíny dokončení. Sama paní předsedkyně si některé (mediálně známé) momentky z emočně vypjatého spouštění Temelína asi za rámeček nedala. Dobře, chybami se člověk učí a úřad od té doby prošel dlouhým vývojem.

V osobě Dany Drábové má Česká republika na předsednické židli SÚJB už dvacet let člověka erudovaného, uvážlivého, kultivovaně a věcně vystupujícího. Nemusíme s ní v mnoha věcech mít shodný názor, někdy jsou její vyjádření na hraně toho, co prezentuje jako úřednice a co jako jaderný entuziasta, na druhou stranu vysoce oceňuji její ochotu jít s jasným názorem do veřejného prostoru a neschovávat se za prázdné fráze. Srovnejme její vyjádření s kýmkoli např. z MPO, včetně stávajícího ministra Havlíčka a kontrast je do očí bijící. V tématu energetiky nám státní správa předkládá k uvěření směs složenou z politického zadání, lobbingu velkých hráčů, desítky let starých dogmat, nekonsistentní ideologie a laciné kritiky EU.

Nezávislý jako Alena

SÚJB považujeme zcela samozřejmě za důvěryhodného a silného hráče v prostředí, do kterého chce stát přijít se stavbou nových jaderných zdrojů, což většina veřejnosti podporuje. Důvěra může ale přijít rychle vniveč.

Až Dana Drábová skončí, kdo přijde po ní? Je naivní se domnívat, že to bude někdo srovnatelný. Klidně se můžeme shledat s politickým nominantem formátu Jaroslava Tvrdíka. Vzpomeňme na ERÚ - ve vleku velkých hráčů a politického tlaku, fatální selhání při stanovování výkupních cen solární energie. Předsedkyně Alena Vitásková. Udělování povolení o víkendech a během vánočních svátků. Připojování solárních parků na Silvestra. Jaká byla vaše důvěra v ERÚ v éře Aleny Vitáskové? Jaká je vaše důvěra třeba v kvalitu dozoru nad mobilními operátory?

Neberme nezávislost SÚJB za věc danou jednou pro vždy. S Danou jednou pro vždy.

Autor: Miroslav Pech | úterý 7.1.2020 9:57 | karma článku: 16.41 | přečteno: 576x

Další články blogera

Miroslav Pech

Optimální hustota smogu

Znečišťování životního prostředí očima ekonomie. Mnozí z nás se na ochranu přírody dívají se skepsí, ale nakonec by ji nějak překousli, pokud by byla zadarmo. A pokud by se dělala sama od sebe, svobodně - bez zákazů, daní a pokut.

14.1.2020 v 9:51 | Karma článku: 5.75 | Přečteno: 128 | Diskuse

Miroslav Pech

Jak uniknout zelené politice Bruselu

Británie má tradici neregulované ekonomiky. Uleví Brexit ostrovní ekonomice od příliš zelených plánů Evropské unie?

17.12.2019 v 13:12 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 620 | Diskuse

Miroslav Pech

Tak dlouho se chodí se džbánem... až se křivka utrhne

Už víme, jak zajistit, aby náš džbán byl pořád plný mléka a strdí. Aby byl každý rok větší. Aby se zároveň příroda zelenala. To všechno už víme - alespoň teoreticky.

10.12.2019 v 9:53 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Havelka

Cena papíru klesla, recyklačních kapacit v Evropě je málo, zvyšuje to náklady obcí

Papír pro recyklaci je významnou komoditou. Bohužel prodejní cena této komodity citelně klesla a v současnosti je velmi problematické sběrový papír udat za pozitivní hodnotu. Obcím a městům to zdražuje odpadové služby.

28.1.2020 v 8:43 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 432 | Diskuse

Luboš Smrčka

Skutečně je rozdíl mezi bohatými a chudými šokující?

K záplavě organizací i jednotlivců, kteří vyjadřují zděšení nad neustále se zvětšujícím rozdílem mezi bohatými a chudými v našem světě, se přidala charitativní organizace Oxfam. Shromáždila vskutku odstrašující čísla.

28.1.2020 v 8:18 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 10209 | Diskuse

Karel Trčálek

Paní Šichtařová se nás asi snaží převychovat

Svoboda je možnost povědět, že dva a dva je pět. Pokud je toto možné, pak pravda už z toho sama vyplyne, jak nám dokazuje paní Šichtařová ve svém článku. Volím Trikolóru!

24.1.2020 v 9:30 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Luboš Smrčka

Silná koruna = dveře k euru?

Koruna je nejsilnější za posledních sedm let. Do kurzu z roku 2008 má ještě daleko, ale můžeme klidně říci, že je ve výborné formě. Až by to svádělo k úvaze: Není správná chvíle na euro?

24.1.2020 v 8:10 | Karma článku: 26.52 | Přečteno: 2860 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Progresivisté se nás snaží převychovat

Hospodářské noviny tvrdí, že pokud by se 20 největších tzv. „dezinformačních serverů“ v zemi počítalo jako jedno médium, patřilo by k nejsilnějším v zemi. Neboli: O kolik peněz tím asi připravily „seriózní“ servery?

24.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 46.05 | Přečteno: 5885 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 10.95 Průměrná čtenost 628

V tomto blogu píši zejména o energetice. Přesvědčuji se každý den, že téma energie je především společenským tématem, mnohem více než technickým. Potřebujeme dobře rozumět historickým, politickým a sociologickým souvislostem, abychom mohli proniknout k podstatě problému. Mě osobně připadá energetika dobrodružná a barvitá. Od dob mých studií na Jaderné fakultě ČVUT prošla neuvěřitelným vývojem. Přes všudypřítomnou skepsi vnímám proměny v evropské i české energetické politice jako vítězství soustavného tlaku (západní) občansky aktivní veřejnosti.

Najdete na iDNES.cz